کدخبر : 235610
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۸:۴۴
۳ دیدگاه

سرمایه دار مشهور ایرانی به طور مشکوکی ترور شد

hossien ahmad najd

روز دوشنبه روزنامه‌های مالزی خبر از ترور یکی از سرمایه‌داران و بانکداران ایرانی الاصل مقیم مالزی را دادند. طبق این گزارش حسین احمد نجدی بنیانگذار گروه مالی AMBANK پس از این‌که درحال خروج از یک معبد بود توسط یک فرد مورد شلیک گلوله قرار گرفت و قبل از انتقال به بیمارستان فوت شد. همسر او هم که در این داستان در کنار او در حال سوار شدن به ماشین شخصی بود به دلیل اصابت گلوله در بیمارستان به سر می‌برد. یکی از شاهدان این حادثه به پلیس مالزی گفت ضارب در حالی که عینک دودی و کلاهی به سر داشت با تاکسی از محل حادثه گریخت. حسین نجدی در سال ۱۹۸۳میلادی در بحرین از یک پدر و مادر ایرانی متولد شد.

hossien ahmad najd
در زمانی که بحرین تحت استعمار بریتانیا بود نام او به عنوان یکی از شورشی‌های خواستار استقلال این کشور برده می‌شد و گفته می‌شود به دلیل این‌که ایران از استقلال بحرین حمایت می‌کرد نجدی به دلیل والدین ایرانی ارتباط نزدیکی با سیاستمداران ایرانی داشت. گفته می‌شود نجدی یکی از فعالان دانشجویی بود که برای اولین‌بار واسط حمایت‌های مالی بود که از طرف ایرانیان به جنبش ضد استعمار هدیه داده می‌شد. پس از آن نجدی خود را به عنوان یکی از فعالان اقتصادی به خوبی نشان داد و توانست پله‌های ترقی را به سرعت طی کند و در سال ۱۹۷۵ با حمایت ماهاتیر محمد نخست‌وزیر مالزی بانک AM را بنیان گذاشت و توانست در سال‌های بعد این بانک را به عنوان پنجمین بانک باارزش مالزی مطرح کند. نجدی همچنین بنیانگذار مرکزEURO-ASIANبود که برای اولین‌بار توانست مالزی را به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه در کنفرانس‌های اقتصادی مهمی از جمله INSEAD فرانسه مطرح کند. همچنین او اولین رییس گروه شرکت‌کننده از کشورهای در حال توسعه در اجلاس جهانی اقتصاد داووس بود.
همچنین او به عنوان یک مشاور سرمایه‌گذاری و تاسیس نهادهای مالی در مالزی شناخته می‌شد. مجله فوربس در سال ۱۹۹۹ او را در فهرست ۱۰۰فرد برتر اقتصاد دنیا قرار داد گرچه رسانه‌های مالزی و غربی همواره سعی می‌کردند از او به عنوان یک عرب و بحرینی‌الاصل نام ببرند ولی او در زندگینامه خود به هویت ایرانی‌اش اشاره می‌کند و همچنین اعلام شده او پاسپورت ایرانی داشته و در بعضی از همایش‌های اقتصادی هم به ایران سفر کرده است. اما فعالیت‌های او از سال ۲۰۱۰ و همزمان با انعقاد قرارداد با بانک معتبر UBS سوییس مورد توجه همگان قرار گرفت و به دلیل مسلمان بودن نجدی اسراییل شروع به کارشکنی در ادامه فعالیت‌های او کرد. پس از آن و با آغاز دهه ۷۰ زندگی او، فعالیت‌های خود را در مالزی متمرکز کرد و از بانکداری همراه با عدالت و جلوگیری از سود غیراسلامی (ربا) حمایت کرد. در تمامی این سال‌ها نجدی توانست فعالیت‌های خود را در بسیاری از کشورهای اروپایی و استرالیا و کانادا گسترش دهد و جالب این‌که او بیشتر تمرکز خود را به کمک به مسلمانان معطوف کرد و توانست در کشورهای اسلامی به محبوبیت خاصی برسد.
خیری اهراسا، مقام بلندپایه پلیس کوالالامپور گفت: پلیس به دنبال انگیزه قتل است اما ما معتقد هستیم که انگیزه قتل، کاری بوده است. روزنامه سان نیز که از روزنامه‌های رایگان و پرتیراژ مالزی به شمار می‌رود در تیتر خبر خود مقتول را یک بانکدار سرشناس ایرانی معرفی کرده بود که این روزنامه نیز اقدام به حذف بخش‌های مربوط به ایرانی بودن حسین احمد نجدی و وی را به‌عنوان بانکدار سرشناس متولد بحرین معرفی کرد. این روزنامه به نقل از رییس پلیس منطقه دانگ وانگی کوالالامپور گزارش داده است که مقتول و همسرش در ساعت ۱۲:۳۰ ظهر برای دیدار و گفت‌وگو با فردی درباره خرید سهام یک شرکت ناشناس به یک معبد چینی در نزدیکی محل حادثه رفته‌ و پس از حدود یک ساعت برای استراحت به درون معبد رفته‌اند. آن‌ها پس از چند دقیقه از معبد خارج شده و در حال حرکت به سمت خودرو خود بودند که حادثه رخ می‌دهد. اما خبرهای غیررسمی از جلسه او با یکی از شرکت‌های مهم اسلامی ضد اسراییلی می‌گویند که او با وجود فشار لابی صهیون در حال خرید آن بود و بارها به دلیل آن مورد تهدید قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد در پشت این ترور هم موساد قرار دارد گرچه به نظر می‌رسد این خبر هیچ‌گاه رسانه‌ای نمی‌شود.
رسانه‌های اسراییلی در روز گذشته سعی کردند نجدی را به عنوان یکی از ایرانیانی که در انتقال و نگهداری پول نفت ایران به دولت ایران کمک می‌کرد معرفی کنند که سخنگوی بانک AM تمام این اتهامات را رد کرده است و از نجدی به عنوان یک فرد اقتصادی که همیشه از فعالیت‌های سیاسی دوری می‌کرد نام برده است. با توجه به این‌که معبد بودایی‌ها در کشور مالزی مورد احترام بسیاری از مردم از جمله باندهای مافیایی این کشور است به نظر می‌رسد فرد ترورکننده مالزیایی نبوده است.

امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. سال تولدش اشتباه نیست؟

  2. دقیقا منم به این فکر کردم اخه نه قیافش میخوره که متولد 1983 باشه و هم اینکه جای دیگه گفته تو 1975 یه بانکیو تازه تاسیس کرده بود

دیدگاه شما